Duyarsızlığın Başkenti Şanghay

Çin'in en büyük kenti olan sanghayda insanlığın öldüğü dakikalarla başbaşayız. Bir metroda yabancı bir yolcu (Onlara göre çekik gözlü olmayan) bir anlık baygınlık geçiriyor. Ve bu andan itibaren insanın kanını donduran,hayrete düşüren görüntüleri metro kamerası kaydediyor. İzdihamda ezilme tehlikesi geçiren yolcu bile var.

Yani basit bir insan bayılmasına bu çekik gözlüler neden böyle bir tepki bu olay gerçek mi? gerçekse böyle bir tepki abartılı değil mi diye düşünmeden edemedim. Olayla ilgili Avrupada ve Uzakdoğudaki blog sitelerini şöyle bi dolandım. Orada yaşayan vatandaşlar son zamanlarda terörist saldırıların arttığını, otobüs ve metrolarda eli bıçaklı şehir eşkiyalarının cirit attığını bu yüzden insanların artık en küçük şeyden nem kaptığını yazmışlar.

Avrupada ise bu olay "Tam Çine yakışan görüntüler" "insanlık öldü mü?" şeklinde başlıklarla yayınlanarak Çin halkı alaya alınmış vaziyette.

Bende birçok kaynak ve önceden da izlediğim videolarda uzakdoğu halkının bu tür olaylara yaklaşımını göze alarak bu başlığı atmayı uygun gördüm. Uzakdoğuda özellikle Çin de kalp krizi geçirseniz veya fenalaşsanız ölseniz kimsenin sizi sikine takacağını zannetmiyorum.

Araştırmacı yazar Bekir Hazar tadında bir video oldu kendimden korktum bi an.

Kategori :

TV & Magazin Videoları

Etiketler :

 Duyarsızlığın     Başkenti     Şanghay     Video   

Yorumlar