12 Haziran 2017 İzmir Karaburun Depremi 6.4

İstanbul, Bursa ve İzmir'de hissedilen son dakika korkutan deprem
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden gelen son dakika habere göre, Ege Denizi'nde 6,2 büyüklüğünde deprem oldu. Şiddetli deprem İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, Bursa ve Çanakkale'de de hissedilirken İzmir ve Muğla çevresinde büyük paniğe neden oldu. Depremin merkez üssünün İzmir Karaburun olduğu açıklandı. Karaburun'daki şiddetli depremin ardından en büyüğü 4,9 olmak üzere çok sayıda artçı deprem meydana geldi.

İstanbul'da da hissedilen korkutan bir deprem meydana geldi. Kandilli ve AFAD'dan gelen son dakika habere göre, 6,2 şiddetindeki depremin merkez üssü İzmir Karaburun. Deprem, İstanbul'un yanı sıra Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir, Bursa gibi illerden de hissedildi.

KANDİLLİ VE AFAD'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMA

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, saat 15.28'de Ege açıklarında 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise, depremin şiddetini 6,2 olarak duyurdu. AFAD'ın tespitine göre saat 15.28'de, merkez üssü İzmir'in Karaburun ilçesinin 22,98 kilometre açığı olan 6,2 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. Depremin 6,96 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. Deprem bölgesine 240 çadır gönderildi.

KARABURUN'DA ARTÇI DEPREMLER

Şiddetli depremin ardından en büyüğü 4,9 olmak üzere çok sayıda artçı deprem meydana geldi. AFAD, şiddetli depremlerin ardından kriz masası oluşturdu.

KANDİLLİ RASATHANESİ MÜDÜRÜ: 5,5 ŞİDDETİNDE DEPREM GÖREBİLİRİZ

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener'de artçı sarsıntıların devam edeceğini belirterek, "Öncelikle Ege Bölgesi'ndeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremin etkisinin Ege üzerinde, İzmir üzerinde çok şiddetli hissedilmesi ve 500 km uzakta da hissedilmesi mümkün. Sığ olması nedeniyle, deprem uzak yerlerden de hissedildi. Bu depremin artçılarını bu günlerde, bu hafta en fazla 5,0 ve 5,5 şiddetinde görebiliriz" dedi.

KARABURUN KAYMAKAMI: CAN VE MAL KAYBI YOK

Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel, deprem ile ilgili yaptığı açıklamada can ve mal kaybının olmadığını söyledi. Özyüksel, "Çok güçlü bir depremdi. Depreme makam odamda yakalandım. Emin olun bulunduğumuz binanın yıkılacağını zannettim. Deprem 10 saniye kadar sürdü. Halk sokağa döküldü ancak şunu tekrardan teyit ediyorum, depremde can ve mal kaybı yoktur. Herhangi bir problem yaşanmadı. Ancak arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Deprem çok güçlü olduğu için tedirginlik hakim. Halkımızda bu ani durumla şu an itibariyle baş etmeye çalışıyorlar ama onlarda temkinli davranıyorlar. Kendilerine de teşekkür ediyorum sükunetli tavırlarından dolayı." ifadesini kullandı.

AZİZ KOCAOĞLU: TEYAKKUZ HALİNDEYİZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağolu da, "İzmir’de bize ulaşan bir problem görünmüyor ama baya şiddetli bir depremdi. Belediyede çalışıyordum, arkadaşlar dışarı çıktılar. Teyakkuz halindeyiz, bir yerde bir şey olursa tüm hemşehrilerimizin yardımına koşacağız. Bekliyoruz, görevimizi yapmaya hazırız. Karaburun üs olarak görünüyor, oraya da ulaştık. Bir kayanın kayması söz konusu. Bir can veya mal kaybı görünmüyor şu anda" şeklinde konuştu.

"ŞU ANA KADAR OLUMSUZ DÖNÜŞ OLMADI"

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da, şu ana kadar kendilerine intikal eden olumsuz bir durumun, can ve mal kaybının olmadığını belirtti. İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Metin Saroğlu, depremle ilgili merkeze ulaşan can kaybı,yaralanma ya da maddi hasar bilgisinin bulunmadığını, tüm ekiplerin Karaburun, Mordoğan ve kıyı yerleşimlerde incelemelerini sürdürdüğünü kaydetti.

Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, "Tam binaya giriyordum, yüksek bir sarsıntı ile karşılaştık. O anda telefon görüşmesi yapıyordum. Orada kendisi uyardık ve 1-2 saniye sonrada telefondaki arkadaşım orada hissetmiş. Şu ana kadar olumsuz bir dönüş olmadı" dedi.BURSA VE YALOVA'DA HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Ege'de meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki deprem Marmara Bölgesi'ni de salladı. Bursa ve Yalova'da oturanlar, korku dolu anlar yaşadı. Depremi hissedenler, kendilerini sokağa attı. Bursa'da polis, yaptığı telsiz anonsu ile deprem nedeniyle yaşanacak olumsuzluklar konusunda AFAD'a da bilgi verilmesini istedi. Herhangi can ve mal kaybının yaşanmadığı belirtilen deprem sonrası Bursa AFAD'da görev yapan yaklaşık 30 kişilik ekip araç ve gerçekleri ile İzmir'e gönderildi.

YUNANİSTAN'DA DA HİSSEDİLDİ

Atina Üniversitesi Sismoloji Labaratuvarı resmi sayfasından Ege'de meydana gelen depremin konumunu ve büyüklüğünü paylaştı. Depremin büyüklüğü 6.1 olarak duyuruldu. Midilli ve Samos adalarının yakınında gerçekleşen sarsıntının şiddetli şekilde hissedildiği açıklandı. Midilli Adası'ndaki bazı eski evlerin hasar gördüğü belirtildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), sarsıntının büyüklüğünü 6 olarak verdi. EMSC verilerine göre depremin merkez üssü İzmir'in 84 kilometre kuzeybatısı. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi ise depremin büyüklüğünü 6.3 olarak duyurdu.

NEDEN ÇOK ŞİDDETLİ HİSSEDİLDİ?

Prof. Dr. Şerif Barış: (Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Yer Fiziği Ana Bilim Dalı Başkanı): İkişer üçer yıl arayla 6 büyüklüğündeki depremlerin olması normal. Bulunduğumuz coğrafya bu sık depremleri yaşamaya alışmamız gerekiyor. Muhtemelen biraz derin bir deprem olduğu için gerek İstanbul'dan gerekse Atina'dan erişildi. Bu depremin artçıları bir yıl sürer. 5 - 5,3'e kadar artçı deprem olabilir. Tsunami korkusunun olmaması gerekir. Ege Bölgesi’nde kırıklı çıkıklı faylı bölgeler var. Civardaki fayları etkileyebilir, onlar da büyük değil. Başka bir büyük deprem beklentisi içerisine girilmemesi lazım.Hasarlı binalara eşya alınmak için girilmemesi, birkaç saat dışarda beklenmesi, uzmanların görüşlerinin alınması gerekiyor.

Kategori :

Haber Videoları

Etiketler :

Yorumlar